pondělí, listopadu 23, 2009

Maraton Perly Karpát 22.11.2009

Po Chřibském maratonu jsem měl za sebou konečně nějaké letošní běžecké kilometry, tak jsem začal zvažovat další maraton. Vybral jsem si Firenze a docela jsem se těšil, hlavně na poměrně teplé počasí, které tam touto dobou bývá. Čáru přes rozpočet mi udělala rodinná sešlost, na které jsem prý nutný a bylo potřeba hledat náhradní řešení. Tož jsem se vydal v neděli do Trenčianských Teplic na poněkud kopečkovitější maraton.
Zatím opuštěná startovní/cílová čára. Víc jsem toho nenafotil:-)

Maraton Perly Karpát patří mezi komornější akce, prezence blesková, do 6€ startovného se vešel i upomínkový hrníček. Mám spoustu času. Řeším hlavně co na sebe. Předpověď hlásí slunečno a až devět stupňů, aktuálně je mlha a stupně čtyři. A nevypadá to, že by se mělo počasí měnit. Nakonec volím krátké triko+dlouhé triko+lehoučkou vestu, tříčtvrťáky, Vabronožky a rukavice. Snad se v těch kopcích neuvařím až vyjde sluníčko:-) Hledání toalety se mění trochu v bojovou hru. Na pánském jsou dvě kabinky, jedna ucpaná, druhá zamčená. Toalety v tělocvičně jsem nenašel, tak jdu statečně na dámské. Šťasten, že jsem svůj problém zdárně vyřešil můžu jen sledovat, jak se před dámskými toaletami dělá dlouhá fronta ze samých chlapů:-) Chvíle před startem pak trávím s Pepou a Demim a uděluji jim spoustu dobrých rad:-D

Start a vyrážíme do zahřívacího minikolečka po sídlišti. Tato rovinka mi jde skvěle:-) Vím, co bude následovat. Hnusný kopec, vyjel jsem si ho už autem. Stoupám do něj zvolna, což se později ukazuje jako moudrý nápad. I tak mi na mokru trochu podkluzují boty. 14% už je prostě citelné stoupání. Tak strmé, že se mi z něj shrnou i Vabronožky, což normálně nedělají:-) Přemýšlím, jestli je horší Chřibský maraton nebo tento. Odpověď není úplně jednoznačná, ale většině běžců bude méně sedět Perla. Stoupání je hned zkraje, za ním prudký seběh a před půlkou zpět. Nic moc;-) Oceňuji občerstvovačky s teplým čajem a po prudkém klesání od pátého kilometru běžím ve skupince. Jsme ale hodně nesourodí, po pár kilometrech se skupinka rozpadá. Stoupáme k první otočce na 12km, kde mne pobaví sadismus tvůrce trati. Místo aby otočka byla v dědině na rovince, nutí nás vyběhnout kratičký bonusový krpál k jakési garáži. Jako by těch kopců dnes bylo málo:-) Nohy unavené, poněkud se mi nafukuje břicho, v klesání od otočky mne předbíhá několik mladíků ze starší kategorie. Někdy mám pocit, že jsem na maratonech kvůli nim. Je vidět, že jim předběhnutí mladšího běžce dělá dobře:-) Vracíme se do Teplic, tato část tratě mne celkem zklamala. Čekal jsem pěkné hory s výhledy a nádherné hluboké lesy, skutečností je běh po okresce, kterou nelze označit za opuštěnou, mlha, v lese poházené igeliťáky s odpadky. V samotném seběhu do Teplic mne míjí dva kamiony, dělají slušnou vzduchovou vlnu:-) Naštěstí se mi v seběhu daří vyfouknout balon v mém břiše, jinak bych to snad vzdal:-) Půlka za 1:59, na ten profil úžasné.

Trať zabočuje na hlavní teplickou promenádu, teď je chvíli na co se dívat. Moji pozornost upoutá název Krym na jedné z budov. Je toto dvacet let po změně systému nutné? Nemají slováci náhodou jazykový zákon? :-) Jedinou omluvou je, že jde o jasně nejhnusnější socbudovu v řadě pěkných staveb z doby první republiky:-) Probíháme parkem, běžci přede mnou už nejsou ani v dohledu, chvíli uvažuji, zda běžím správně. Ale jo, už jsem na silnici k poslednímu stoupání. To bude evidentně mírnější. Z vedlejší ulice přijíždí auto řízené pohlednou blondýnkou. Já vím, chodec nemá přednost před autem, o vteřinu mi ani nejde, ale řidička zjevně registruje, že jde o závod, tak zastavuje. A pak, když jsem přímo před ní se znovu rozjíždí... Podvědomě se chytám rukama předku jejího velkého Seatu a odrážím se mimo auto. Uf - nepřejela mi nohy. Příhoda je natolik neuvěřitelná, že prostě běžím dál. Za sebou slyším, že dáma opět zastavuje a stahuje okénko. Podle výrazu její tváře se nechystá zrovna k omluvě. "Používej mozek krávo blbá" není zrovna věta, na kterou bych byl hrdý, ale nějak mi jiná na jazyk nepřišla. Odpověď ani neslyším a běžím dál. Běží se mi teď docela dobře. Stoupání je mírné, zatímco v Chřibech nohy po kopcích běžely asi 7min/km, dnes je tempo mnohem lepší. Propočítávám časy, jestli se mi podaří z kopce běžet kousek pod 5:30, mohlo by to být celkově pod 4hod. Do kopce se proto i trochu krotím. Kousek před obrátkou však zjišťuji, že dobrý pocit z běhu asi vyvolal vyplavený adrenalin při "autonehodě" a teď tuhnu. Zkouším doplnit cukry z gelů, zabírá to pomalu. Po otočce mne opět předbíhají dva běžci, druhým je prezident slovenských sběračů maratonů A. Simon v tričku potvrzujícím absolvování 500+ maratonů. Nemám šanci se ho držet. Klesám tempem přes 6min/km, což pořád ještě považuji za běh a ne špatný:-) Najednou se začínám blížit k běžcům přede mnou. Zabraly gely nebo A. Simon zpomalil? Možná čeká na Evu Seidlovou? Ta nás však strojově míjí, ne, na ni nečekal. Zavěšuji se na kousek za ni a vypadá to na druhý letošní prezidentský skalp:-) Jsme zpět na promenádě, tentokrát už dost zaplněné. Kličkuji mezi korzujícími a zároveň dobíhám dva běžce. Před koncem promenády je předbíhám. Druhý už jen jde, povzbuzuji ho, že už je to jen kousek:-) Za dobré slovo jsem po zásluze potrestán, chodec se rozbíhá a přestože se snažím stupňovat tempo, pár metrů před cílem mne přespurtovává takovou rychlostí, že to trochu zamotá hlavu i rozhodčím:-)

Sprcha teče jen studená, dnes se mi nechce otužovat, tak hned mizím domů. Co říci závěrem? Cílový čas něco přes 4:06, vzhledem k profilu jsem s hodně spokojen i s takovýmto časem, který stačí na zhruba 46. místo ze 66 startujících, 20. z 24 v M40. Tento maraton je prostě kopcovité proběhnutí s trochu problematickým zázemím, ale o to lepší organizací občerstvovaček. Uvidíme, jestli někdy najdu ještě odvahu si jít do těch kopců zaběhat:-) Pokud bude sníh, což nelze koncem listopadu vyloučit, tak určitě ne...

10 komentářů:

Ječmínek Máselník řekl(a)...

jestli se příští rok ukecám na maraton, tak rozhodně na Slovensko. Buď tento, nebo u Liptovské Mary. Doufám, že to budu mít taky u ironjozefů s obědem:-)))

Vl001 řekl(a)...

Ječmínku, nevím, jestli je to dobrý výběr. V listopadu už nemusí být počasí nic moc. Doporučil bych ti spíš něco v říjnu...

Ječmínek Máselník řekl(a)...

v říjnu běžím desítku, po ní musím ještě něco naběhat. Třeba Otrokovice mi přišly termínově optimální, o týden, dva déle bych ještě možná vydržel.

milan mišák řekl(a)...

Vláďo gratuluji k dalšímu maratonu i k výkonu. Podle popisu to asi nebude maraton který bych chtěl běžet. Ale někdo maratony letos seká jako Baťa cvičky, zřejmě míří do prezidentské rodiny...

Vl001 řekl(a)...

Milane, myslím, že s pěti maratony ročně ze mne žádný velký sběrač nebude:-)

Samotnému se mi dobře běhají vzdálenosti do 20-25km, na delší tratě mi vyhovuje "servis závodu". Chci teď zkusit každý měsíc běhat aspoň jednu třicítku, za dobrého počasí možná ještě nějaký maratonek přidám...

Aldaman řekl(a)...

Já se příští rok na maraton určitě ukecám :-). Teda pokud se něco nezvrtne, také je v plánu zrychlení na desítce :-), ale když vidím, jak sázíš jeden maraton za druhým trochu závidím :-). Moc pěkný čas, gratulace :-). jaký je další maraton v plánu :-).
Na podzim je maratonu celkem dost, Kladno, Košice, Stromovka, Chřiby, Žilina, Lipt. Mikuláš atd...

Slovensko je lákavá nabídka, navíc s obědem u ironpepy.

milan mišák řekl(a)...

Jen neříkej, za dvacet let máš tímto tempem stovku.
Taky bych se chtěl donutit k delším běhům. Tělo se brání...

Vl001 řekl(a)...

Za 20 let? Budu rád, když budu tou dobou rozumně chodit:-)Inu, uvidíme, snad ještě pár let bude tělo ochotné poklusávat:-)

rk řekl(a)...

Gratuluji k dalšímu úspěšnému maratonu.
Pět v roce, to by mé kosti nevydržely, hlava také ne.
Jsem zvědav, zda a jak se to projeví příští sezónu na "vrcholných" akcích. Jsi mi dobrou inspirací a srovnávacím modelem.

Vl001 řekl(a)...

Radku, příští rok jsem si dal za cíl nepovažovat žádnou akci za vrcholnou, pokud mi to nějakým zázrakem nezačne líp běhat:-) Na kole už s 3 tis. km volné jízdy taky díru do světa neudělám. Nevím, jestli jsem dobrý model ke srovnávání :-)