sobota, února 10, 2007

Memoriál Františka Ohery 10.2.2007Tento týden jsem měl v plánu běžet o víkendu něco delšího. Asi 35km. Jenže to už je vzdálenost, která se mi samotnému běhat moc nechce. Je hloupost nahradit takový běh maratonem v mírnějším tempu? Rozhodl jsem se tuto variantu vyzkoušet a vyrazil jsem do Ostravy na Memoriál Františka Ohery.

Ostrava přivítala běžce krásným počasím, v 9 hodin 3 stupně nad nulou, bezvětří, dokonce vykukovalo sluníčko. Na startu se schází asi padesátka běžců, pár z nich běží jen půlmaraton. Trať je osm kol, tedy vlastně obrátek. To nemám moc rád. Více mi vyhovuje menší počet opakování. Třeba dvě kola :-) Tady bude velký počet opakování umocněn tím, že po obrátce se běží zase po stejné cestě. No co už. Můj plán je jasný - půlmaraton pod 1:50 a pak zvolnit a doklusat někde pod 4 hodiny do cíle. Proč takto? Jednak je mi jasné, že první půlku se budu těžko více brzdit, jednak bych nechtěl být doběhnut o kolo prvním půlmaratoncem:-)
Skoro celou trať jsem běžel v téměř březnovém počasí sám. (foto PM)

Po startu mi dělá největší problémy vykukující sluníčko, teplota jde nahoru. Přece jen mám na sobě lehkou bundu, naštěstí se dá rozepnout. Po prvním kole odkládám rukavice, šátek, zvažuji, že si zaběhnu do auta jen pro triko. Naštěstí jako na objednávku se po druhém kole objeví na obloze větší mrak a je klid. Přesně na tuto teplotu jsem oblečen:-) Závod beru i jako trénink stravování, od druhého kola se poctivě cpu gely. Se znepokojením sleduji vedoucího půlmaratonce v tragédském tričku Petra Walu , vypadá to, že mi kolo dá. Běžím proto trošku rychleji než jsem plánoval. A docela mi to jde:-). Po třetím kole za 1:19:56 je jasné, že první cíl je splněn. -W- potkávám asi sto metrů po obrátce:-) Půlku dobíhám v pohodě za 1:47:46 a dle plánu okamžitě o dost zvolňuji na tempo cca 5:40.

Většina maratonců jsou zkušení běžci, dávají mi neúprosně kolo jeden za druhým. No, nejsem já vlastně cyklista omylem zabloudivší na běžecký maraton? Kolo mi dává i Robert Fojt, jehož silnou zbraní na ironmanu je právě cyklistika. Takže asi nejsem cyklista, jsem prostě jen o něco horší:-) Kolo mi dává i Mount, který dokáže být i před takovýmto ironmanem. Běží téměř na 3 hodiny, to už není vůbec tragédský čas! Já si běžím v klídku, v šestém kole si beru vlastní láhev Powerbaru, prostě dobře zorganizované proběhnutí. I v pohodovém tempu míjím Jarka, který jako obvykle přepálil začátek:-) Asi za odměnu dostal silné křeče. Další brňák Ivo Zejda má taky docela problémy, chvíli jde, je už víc jak půl kilometru za mnou. Začínají mi dělat problémy nerovnosti povrchu, mám boty, co už mají své odslouženo, obávám se křečí do chodidel, v sedmém kole proto trochu neplánovaně brzy opět zpomaluji, teď na rychlost přes 6 min/km. Není to úplně vynucené, prostě si jen tak klušu. Do osmého kola si beru láhev koly s tím, že už to to takto doklušu. Ivo Zejda předvádí neuvěřitelné zmrtvýchvstání a na začátku osmého kola mne dobíhá s úsměvem od ucha k uchu a hrne se přede mne. Mám dost sil, nicméně dnes se ho nebudu držet. Přece mu nezkazím takovou radost, ne? Z letargie mne vytrhuje obrátka posledního kola. Běžci za mnou také cítí konec a přiblížují se! A mezi nimi i jeden velmi neobyčejný běžec. Dokonce prezident! A ne jen tak obyčejný prezident nějaké země, prezident slovenských sběračů maratonů! Má jich na kontě možná už 400. Pro něj je tato vzdálenost zcela běžná, možná ještě přidá na rychlosti! Konec klusu, chci skalp prezidenta. Kdo ví, jestli se mi ještě někdy v životě podaří. Beru nohy na ramena, tep letí nahoru, zase lapám po dechu, za chvíli je zase v dohledu Ivo. Dnes je opravdu ve formě, rve to co to jde pod 3:50, což se mu nakonec daří. I já si svoji pozici hájím, v cíli jsem za 3:51:37. Zvláštní maraton. Mám poslední pětku rychlejší než předposlední. No to se mi asi jen tak nepovede zopakovat:-) Úprk do cíle byl téměř zbytečný, prezident si zachoval důstojnost a rozvahu a doběhl do cíle ve svém rovnoměrném tempu. Zcela mu asi stačilo, že přede mne poslal eN. Ale když uvážím, že na obrátce jsem měl na prezidenta malinko přes minutu a v cíli o dost víc, tak z toho vyplývá, že tam byli další, kteří mne chtěli předběhnout. Tak to až příště:-)
Medaile potěší. Obzvlášť vzácný kousek - handmade exemplář pro pouhých pár desítek účastníků.


V cíli se cítím skvěle, jako bych ani neběžel maraton, jen delší výběh. Čas je díky závěru lepší než podzimní Kladno běžené naplno (ale o fous hůř než Amsterdamský čas), pocity o třídu lepší. Zdá se, že dlouhé běhy tuto zimu mne zase kousíček posunuly. Moji dobrou náladu podtrhuje skvělá organizace Otto Seitla. Ve stovce startovného není jen občerstvení během závodu, ale i dobrá gulášová polévka, poháry pro nejlepší a pro každého diplom, medaile i cena - knížka. To snad musí doplácet ze svého! Každopádně díky za takový závod. Navnadil mne na další maraton. Ten už je nějakou dobu naplánován i zaplacen - 15.4. Linz. Třeba se po něm budu cítit také tak dobře:-)

15 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Už jsem se ráno díval na startovní listinu, a koho tam nevidím :-)? Kdybych včera ještě nebyl 800 km jihozápadněji, určitě bych se přidal, do Třebovic to mám z baráku 20 min. Tak snad až v tom Linci. Ale díky za inspiraci, dnes dám takovou lehčí dvacítku "ve stopách MFO". T.

Anonymní řekl(a)...

Škoda že jsi se neozval. Měl jsem v plánu první půlku s někým pokecat ( měl to být Forest ), ale nakonec z toho sešlo.
NNN

Vl001 řekl(a)...

2 NNN - Forest mi říkal, že jste domluveni. Počítal jsem, že se na startu uvidíme. Tak třeba to vyjde příště:-)

Anonymní řekl(a)...

Tak nevím, jestli Ti mám gratulovat, když jsi jenom trénoval :-)
Vypadá to, že naostro bys letos mohl zvládnout 3:30.
Já jsem si stejnou vzdálenost rozložil na 3 dny - od středy do pátku - a byl jsem potom dost zmlácenej. Asi by to fakt chtělo dát naráz :-))))))))

Vl001 řekl(a)...

No, až tak jenom trénování to nebylo, bylo to skoro naplno. V sobotu jsem asi neměl na čas moc pod 3:45 ani kdybych se rozkrájel. 3:30 tak nejdřív na podzim, duben je už hodně blízko:-)

Máš pravdu, Hejkale, naráz je to lepší. Pojeď do Linze! S těmi tvými maxidávkami žádný problém...

Anonymní řekl(a)...

V tom případě gratuluji :-)
Po těch maxidávkách jsem dnes jak invalida. Dost se na tom ale podepsala ta moje snaha rozbít svodidlo kolenem ;-)

Anonymní řekl(a)...

Gratuluji, je to dobrej čas, kdybych to teď běžel, tak by to (doufám) bylo podobné. Dovoluji si oponovat co se týče času - do dubna daleko. Dá se stihnout leccos. A je potřeba to brát optimisticky : i čas 3:39:59 je zhruba kategorie 3:30 :)
Včera jsem měl jeden z možných 1/2M testů - zkusil jsem to odběhnout v tempu sám, ale po půlce jsem pro únavu musel zvolnit a zbytek už jen doklusal. Takže mi to taky trochu sebralo vítr z plachet. (a to jsem běžel v podstatě "jen" maratonským tempem 5min/km).
Přinejhorším zaútočíme na Kladně, tam to nemůže nevyjít.

Vl001 řekl(a)...

No, i 3:51 už má hodně blízko k 3:30:-) Jednou to třeba přijde. Nebo třeba ne. Uvidíme.

Anonymní řekl(a)...

Tak to je pecka-střihnout si v rámci zimní přípravy maraton s rozběhnutím 1/2 hluboko pod osobák.Není co dodat-gratuluji.

Vl001 řekl(a)...

Milane, možná jsem něco špatně napsal - půlka není pod osobák, tu mám na čisté 1/2 za 1:38. Teď v Ostravě 1:47:46 není ani nejlepší půlka v maratonu, v Amsterdamu jsem byl o víc jak dvě minuty rychlejší. Jen nějak asi není dost vytrvalosti, v druhé půlce pořád zpomaluji, i když třeba někdy nechci:-) Cílem v Ostravě byly 3 kola - 15,8km pod 1:20 (povedlo se o 4 vteřiny:-)), což byl očekávaný čas vítěze zároveň běžené půlky. Nakonec měl vítězný Petr Wala 1:21:37, takže cíl s přehledem splněn.

Anonymní řekl(a)...

Napsal jsi to dobře,ale moje vyjádření bylo neúplné : hluboko pod osobákem maratonu.Podle mě se s tímto časem dá běžet kolem 3:35-3:40 hod.Do Linze máš ještě dva měsíce pro vytrvalostní trening.

Vl001 řekl(a)...

Nevím, jestli je to jen vytrvalost. Kdyby mi v neděli někdo řekl, že mám běžet ještě dvě kola, tak klidně:-) Myslím, že za to mohly tři gely (zatím max. jeden) a dvě lahve vlastního pití (pil jsem dosud málo??). Budu o tom ještě přemýšlet. Každopádně jestli zdraví vydrží, chtěl bych se letos zkusit dostat pod 3:30. Ale asi až na podzim:-)

Anonymní řekl(a)...

Co se týče spotřeby gelů,tak pro mě jsou 2 kousky minimem a asi si vezmu jeden i na půlmaraton.Po 5-ti km si rád vezmu kelímek ionťáku a vody,stejně to do sebe celé nedostanu. :-))

Anonymní řekl(a)...

Jeden gel je na max.1 hodinu, tudíž na maraton 3 kousky a případně erární banány k tomu. Navíc 1 gel nacucne asi půl litru vody, proto pít co žaludek unese ještě před jídlem, jinak můše víc uškodit než pomoct.
Do dubna to vidím optimisticky i na 3:30, protože se přinejmenším oteplí a bez dvou či tří vrstev oblečení určitě znatelně zrychlíš.

Anonymní řekl(a)...

Ano , tři gely jsou dostačující,víc bych ani nevstřebal.:-)Jeden (jako rezervu) si beru i na delší běh kolem dvou hodin.Párkrát když jsem se zapomněl,tak se náramně hodil.Ale samozřejmě moje spotřeba záleží na intenzitě pohybu.