pátek, května 07, 2010

Brněnský půlmaraton 2.5.2010

Mám za sebou další půlmaraton. Jaký byl? Hlavně mne těší, že vůbec byl. Trochu jsem se o tento závod v době ne zrovna ekonomicky ideální obával. Ale nakonec se na webu objevily informace o závodu, tož jsem se hned nahlásil. Letos web nic neříkal o tom, že by první nahlášení dostali tričko. Že by toto byl důsledek krize?
Po startu to na čele vypadá, jako by se běželo v Keni...

V neděli jsem po poledni na náměstí, dostávám krásné číslo 77 a v tašce mám i tričko. Pravda, na rozdíl od minulých let není funkční, ale hodit se bude. Obleču si ho třeba na plavecké závody. Plavcům připadá uběhnutý půlmaraton děsně dlouhý. A to někteří klidně podobnou vzdálenost plavou:-) Šatny mají malinko jinou organizaci, ale to je fuk. V předpovědi hrozil déšť, přesto volím krátké oblečení, obouvám si však starší boty. Ať si nerozmočím nějaké fungláče:-) Dnes mi o žádný velký výkon nejde, tak je to fuk. Chtěl bych běžet jako loni, to je pod 1:50. S těmi našimi kopečky by se sub100 běželo velmi těžko a jinak minuta sem, minuta tam...

Start, vyrážíme v docela velkém chumlu. Účast se zdá být vyšší než loni. Přesto tu některé známé tváře nevidím. Především brněnské elitní běžce. Tedy vidím Dana, ten tu jen stojí s foťákem. Proč neběží? Jako jeden z mála to otevřeně popisuje na svých stránkách. Důvodem je zvaní většího množství druhořadých keňanů, mezi nimiž si nejlepší čeští běžci musí připadat zvláštně. Chápu, když pořadatel zaplatí účast dvěma keňanům. Ale proč jich tu je šest? Nebylo by lepší investovat peníze jinam? Opravdu to není pro mladé běžce, kteří by měli šanci stát se dobrými, ideální postup. Dan není se svým názorem nejspíš sám. Další dobří brňáci stojí o kus dál. A povzbuzují mne:-) No to mám teda publikum:-) Počasí nějak k dešti nesměřuje, vyjasňuje se. Běžím poměrně volně a až po pěti km kouknu na čas. Hleďme, o pár vteřinek rychleji než ve Vídni:-) Ono je to od startu spíš z kopce. Teď začnou stoupání. Běžím v poměrně velké skupince a zajímavé je, že většinu spoluběžících vůbec neznám. To se mi na závodech v Brně nestává:-) V posledním roce rapidně narůstá množství běžců na cyklostezce. A někteří si troufli přijít na závod. Většinou mladší než já. Kdyby se dali víc na běhání, díky svým dispozicím by dnešní trať dali v pohodě pod 90minut. Jenže oni dělají možná jiné sporty nebo mají jiné zájmy. Přes své lepší běžecké dispozice jsou mi dnes soupeři. Teda vlastně ani to ne. Za chvíli nebudou. Já jim totiž uteču! Ale teď ještě ne. Do největšího kopečka zpomaluji. Mohl bych snaživě dupat jako ti okolo, ale já ten kopec znám. Je to potvora. Z kopečka už s ostatními držím krok. A na rovince - jaká krása - jim utíkám:-) Velmi, velmi zvolna se blížím k další skupince přede mnou.

Brno běhávám v oranžovém triku New Balance. Tady jsem ho dostal, tak ho vždycky donesu:-)

První kolo 50:40, na tuto trať skvělý. Dokážu doběhnout ty přede mnou? Dost se otepluje, někteří běží v dlouhém, ti jdou doběhnout snadněji. Ale snad ještě ta čtveřice přede mnou by mohla jít. Ano, já vím, neběžím dnes naplno, neběžím na žádný super čas a přesto, nemůžu si pomoci, dnes mne to prostě baví. Na křižovatce u Pisárek neuvěřitelná příhoda - Prásk, něco padá na zem. Něco, co držel v ruce policista řídící dopravu. Najelo na něj auto! "Pane řidiči, jménem zákona, vystupte si z vozu!". Řidič někde kolem důchodového věku spěchající asi do oblíbeného hypermarketu sedí a ani nedutá. Myslí si, že mu taková hovadina projde? Neskutečné. Míjím je, běžím dál, dobíhám konečně čtveřici běžců, předbíhám a ... zvolňuji. Tento týden mne trochu zlobí levé lýtko, něco mu není vhod. A dnes hrozí křečí. I na tak krátké trati jako je půlmaraton. Zvolnění není velké, zvolňuji v podstatě na rychlost ostatních. Svou pozici si asi udržím. A taky skoro jo. Dobíhám ještě Huga, který to přepálil a teď pochoduje. Jsem v tak dobré náladě, že místo toho, abych ho mlčky minul a utekl mu, tak do něj hučím, jen co se do něj vejde:-) Vždycky se rozběhne, uteče... přejde do chůze. Já ho doběhnu a znova. Ženu ho tak před sebou až do cíle. 1:43:51. Na této trati můj zatím nejlepší čas. S nízkými tepy avg 150. No být já minulý týden v Olomouci, snad bych i atakoval osobák. Asi jsem formu vyležel nebo co:-)

Ženu před sebou Zdeňka až do cíle. Kupodivu do kopce už nechodí:-)

Po doběhu si beru vodu, loňské Powerade asi taky odnesla krize:-) Převlékám se a za chvíli jsem znovu na náměstí. Sedám si na zahrádce jedné kavárny, dávám si neskutečně hnusné kafe (nevíte na které zahrádce mají dobré??) a sleduji běžce nad 2hodiny. Na některé nezbývá v cíli už ani voda. To by se stát nemělo. Pořadatelé vynakládají obrovské úsilí i prostředky, zabezpečit dost vody by neměl být problém. Předloni nad dvě hodiny běželo 14 běžců, loni 30, letos 53. Díky vyšší účasti běžců jsem letos v první půlce výsledkové listiny,to se mi v Brně ještě nestalo. Brněnský půlmaraton pomaličku roste směrem k masovosti a to je dobře. 21km nic není. Klidně si to zkuste taky. Takovou vzdálenost zvládnou maminky na mateřské dovolené, důchodci a klidně i studenti gymnázia. Ha! Nápad. Jdu agitovat. Znám jednu gymnazistku, co nerada běhá, ale jistě by to také dokázala. Držte mi palce, předpokládám tuhý odpor:-)

6 komentářů:

hugo řekl(a)...

Koukám, že jsem slavný, když už mám fotku i na takovém věhlasném blogu :D

Tentokrát jsem to ani moc nepřepálil, ale skolilo mě to dusno. Přes zimu jsem si nějak odvykl. Potřeboval bych ještě nějakou tu občerstvovačku navíc.

rk řekl(a)...

Měl jsem startovní číslo 80 a triko nikde! Pořadatelé tušili, že to dám pod 100 a té radosti by bylo už moc.
Nohy mě bolí ještě teď. Nemám tak blbnout, ve svém věku. Jenže 99 je fakt lepší než 103 :-)

Na gymnazistku netlač. Je zvyklá na stupně vitězů. Ty jsou v Brněnském půlmaratonu dost vysoko :-)

Vl001 řekl(a)...

Radku, to musí být hrozný běžet takovýto závod naplno. I když ty to vlastně jinak než naplno neumíš, to máš pak těžký:-)

ironman řekl(a)...

Tomas Kocar rika ze odpocinej dela mistry, koukam, ze to v Brne hojne aplikujete :)

milans řekl(a)...

Předně gratulace k hezkému času. Z toho by se už dal běžet slušný maraton. Kterýpak to letos asi bude?
Ještě poznámku k tématu zviditelńováni závodu přes afričany. Mám asi trochu jiný názor než Dan, ale hlavně přeji Brnu a všem běžcům aby tenhle závod, ale i ostatní rostly k co nevyšší úrovni.Přece jen městský závod s tisícovkami běžců a mediální kampani přitáhne více nových běžců k běhu než desítka pouťáku (v dobrém slova smyslu).

Vl001 řekl(a)...

Milane, dovolím si se zpožděním daným mou dovolenou zareagovat. Je normální, že nemáme vždy všichni stejný názor. Ale tentokrát si nejsem jist, zda se vůbec v něčem lišíš od názoru Danova a abych nemluvil za něj, tak tedy od mého. Určitě všichni bychom chtěli, aby v ČR bylo více závodů s vysokou účastí. Já si však prostě nemyslím, že k nim vede cesta přes zvaní druhořadých afričanů - to už zkusil kde kdo a s účastí to moc nehne. Brňáci na běžecké závody docela chodí, není neobvyklé, když na závodě BBP startuje 300 účastníků jen v hlavním závodě (ženy a mládež nepočítaje!), vyloženě tréninkové závody LBP běhá běžně přes 200 běžců. Rozpočty těchto závodů jsou v řádu korun. Rozpočet Brněnského půlmaratonu je o několik řádů výše, přesto není účast vyšší - letos 236 dokončivších. Ano, vím, poměr účastníků vůči nákladům je problém pořadatele a ne můj. Já jsem rád, že tu ten půlmaraton máme. Jen bych doporučil pořadatelům peníze dát jinam než do startu afričanů. Jde to i bez nich. V roce 2004 dokončilo poslední verzi brněnského půlmaratonu na výstavišti 449 závodníků. Na závodě s mnohem nižším rozpočtem. Šlo to i bez noname afričanů. Pamatuji si i jména prvních dvou - první Pavel Novák, druhý byl Mireček. Ten není noname, ten je náš:-) Docela by mne zajímalo, kdo si pamatuje jméno letošního vítěze Brněnského půlmaratonu. Pochybuji, že to bude 10 procent účastníků, o divácích ani nemluvě...